استریونت

 

شبکه وولف (equal angle stereonet)

این شبکه یک شبکه استریوگرافی مرکب از دایره ی استوایی یا دایره ی تصویر است که درون آن کمان هایی از دایره های بزرگ  نظیر طول های جغرافیایی و دایره های کوچک شبیه عرض های جغرافیایی رسم شده است. هر کمان از دایره ی بزرگ یا مدار با یک ارزش دو درجه ای مشخص می شود. بنابراین فاصله ی زاویه بین دو کمان متوالی شبکه با دو درجه برابری می کند. این شبکه استریوگرافی  ، شبکه ولف نامیده می شود. در شبکه ولف مدار ها یا دوایر صغیره بخشی از یک دایره هستند همچنین اندازه سطوح تقسیم بندی شده در کل شبکه با یکدیگر متفاوت است و در مرکز شبکه ولف اندازه سطوح تقسیم بندی شده در کل شبکه یا یکدیگر متفاوت است. در مرکز شبکه این تقسیم بندی بسیار فشرده تر از کناره ها ( شرق و غرب ) می باشد به عبارتی هر چه از طرفین ( شرق و غرب ) به سمت مرکز شبکه پیش برویم اندازه سوراخ های شبکه کوچکتر و ریزتر می شود.  

این شبکه در بررسی بافت سنگ ها ، برای پاسخ گویی به مسائل زمین شناسی تکتونیکی ، بدست آوردن ماکزیمم های آماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما ایراد شبکه ولف ناتوانی در بدست آوردن وضعیت سطوح در میدان های ماکزیمم ( مرکز شبکه ) می باشد.

برای رفع این مشکل از شبکه اشمیت که شبکه هم فاصله ای است استفاده می کنند.تفاوت شبکه ولف با  شبکه اشمیت  در آن است که مدار ها در این شبکه قوس هایی از دایره نیستند و مساحت سطوح تقسیم بندی شده ثابت و بدون تغییر می ماند.

شبکه وولف یک تصویر استریو گرافی از خطوط طولی و عرضی است که محور شمال- جنوب آن به موازات صفحه کاغذ قرار دارد. خطوط طولی و عرضی شبکه وولف همان خطوط موجود در یک نقشه یا تصویر جغرافیایی را دارند و میتوان به وسیله آنها اندازه گیری گرافیکی را انجام داد با این تفاوت که در تصویر استریوگرافی اندازه گیری زوایا مورد نظر است در حالی که  در نقشه جغرافیایی معمولا فاصله اهمیت بیشتری دارد.

 

چند نکته در مورد شبکه وولف

1 - تمام خطوط نصف النهاری از جمله دایره اصلی به شکل دایره بزرگ ترسیم میشوند.

2 – ثا خط استوا یک دایره بزرگ است و تمام خطوط طولی دیگر دو برابر غیر عظیمه هستند.

3- با استفاده از شبکه وولف فاصله زاویه ای بین نقاط نمایانگر جهات در فضا را تنها در صورتی میتوان  اندازه گیری  کرد که نقاط مورد نظر بر یک دایره بزرگ شبکه منطبق باشد.

2 - تصویراستاندارد یک تصویر استریوگرافی است که در آن یک جهت بلورشناسی مهم یا قطب یک صفحه مهم در مرکز تصویر قرار بگیرد.

 

شبکه اشمیت (equal area stereonet)

این شبکه تصویر کره ای می باشد که دارای نصف النهارات و مدارهایی است که نصف النهارات آن مانند نصف النهارات کره زمین در قطبین آن یکدیگر را قطع می کنند. نحوه تصویر کره ی مذکور به گونه ای بر یک صفحه انجام شده که گویی تماشاچی از پهلو به صفحه استوایی آن نظاره می کند. صفحه استوایی این کره بر روی شبکه به صورت قطر شرقی- غربی ظاهر شده و بر نصف النهارات آن که از قطبین عبور می کنند ، عمود است.

 

تفاوت در شبکه وولف و اشمیت

روش پلات کردن در هر دو روش هم‌مساحت و هم‌زاویه تقریباً یکسان است اما تفاوتهایی نیز در این شبکه‌ها وجود د ارد؛ مانند:

1 – در شبکه استریونت هم زاویه (equal angle stereonet) دوایر بزرگ و دوایر کوچک (که نشان دهنده طول و عرض جغرافیایی‌اند) با زیاد شدن زاویه شیب به هم نزدیکتر می‌شوند اما در شبکه استریونت هم مساحت ((equal area stereonet)) با افزایش زاویه شیب دوایر بزرگ و دوایر کوچک به هم نزدیکتر نمی شوند.

2 – مساحت در روی (equal angle stereonet) برابر نیست برای مثال اگر ما یک قطعه از این شبکه را که در وسط و با طول و عرض 10 درجه قرار دارد در نظر بگیریم مساحت آن با یک قطعه با طول و عرض 10 درجه که در حاشیه شبکه قرار دارد برابر نیست در حالی که در (equal area stereonet) برابر است (این موضوع برای بخش‌هایی می‌باشد که در طول دوایر کوچک می‌باشند).

3 – از دیگر تفاوت‌های مهم این دو شبکه این است که در (equal area stereonet) دوایر کوچک بصورت دایره‌ای شکل نمی‌باشند در حالیکه در (equal angle stereonet) بصورت دایره‌ای شکل می‌باشند.

/ 16 نظر / 818 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پریسا

بازم منم که ازت بی خبرم . بدو بدو بدو بیا

پریسا

بدو که آپدیت کردم هوارتا. یادت نره بیای[قلب]

Mehdi

سلام,وبلاگ قشنگی داری خوشم اومد. اگه به بازی علاقه داری به من هم سر بزن

پریسا

بازم سلام,خواهش میکنم شما بیاید منم هم سر می زنم به تون. راستی وبلاگت هم خیلی قشنگه

Socks

سلام دوست عزیز, درصورتی که نیاز به اکانت ساکس داری آی دی زیر تماس بگیرید. mehtism@yahoo.com فقط 2 هزار تومان

پریسا

سلام به دوست خوبم.منم اومدم سر زدم. حتما بیا که کلی مطلب آپدیت کردم

پریسا

سلام, یارانه های عید هم اعلام شد,خبرهای جدید رو می تونی توی سایتم بخونی. راستی عید شما هم مبارک پیشاپیش

پریسا

دآیا می دانستید که سایت من به روز ترین سایت ایران است[لبخند]. بازم سر زدم بدو بیا

پریسا

خیلی خیلی خیلی خیلی ازت ممنونم که بهم سر زدی. اما به حضور سبزتان بازم نیازمندیم. بدو که کلی مطلب جدید دارم

پریسا

خیلی خیلی خیلی خیلی ازت ممنونم که بهم سر زدی. اما به حضور سبزتان بازم نیازمندیم. بدو که کلی مطلب جدید دارم